You are here: Home page > Parliamentary bodies 2020-present > Chamber of Deputies > Committees > Agricultură Printable version
2020-present

Position Deputy Parliamentary
group
Member since
1. Chairperson Barbu Florin-Ionuț
chairperson since 7 dec. 2021
PSD 25.11.2021
2. Vice-Chairpersons Gheba Daniel-Sorin USR  
3.   Magyar Loránd-Bálint UDMR  
4.   Șoptică Costel
vice-chairperson since 9 feb. 2021
PNL  
5. Secretaries Bîrcă Constantin PSD  
6.   Olar Corneliu PNL  
7. Members Alda Adrian PSD  
8.   Balabașciuc Călin-Constantin AUR 15.09.2021
9.   Bălășoiu Aurel PSD  
10.   Calotă Florică Ică PNL  
11.   Chesnoiu Adrian-Ionuț PSD  
12.   Chira Claudiu-Martin Neafiliați 03.03.2021
13.   Ciubuc Ciprian AUR 01.02.2021
14.   Constantin Daniel PNL  
15.   Drancă Andrei-Iulian USR  
16.   Dumitrescu Raluca Giorgiana PSD  
17.   Dumitru Florian-Emil PNL  
18.   Giugea Nicolae Neafiliați  
19.   Könczei Csaba UDMR  
20.   Munteanu Remus PSD 01.02.2021
21.   Niță Nicu PSD  
22.   Pambuccian Varujan Minoritati  
23.   Popa Alexandru PNL  
24.   Prunean Alin-Costel USR  
25.   Scripnic Lilian AUR 01.02.2021

Former members of the committee bureau
Position Deputy Parliamentary
group
Member of the committee
bureau until
1. Chairperson Chesnoiu Adrian-Ionuț PSD 07.12.2021
2. Vice-Chairpersons Giugea Nicolae Neafiliați 09.02.2021

Former members of the committee
Deputy Parliamentary
group
Member of the committee
since until
1. Grecu Ion-Cătălin PSD   25.11.2021
2. Lazăr Teodor USR   24.02.2021
3. Pătrăuceanu Constantin-Neculai PSD   01.02.2021
4. Păunescu Silviu-Titus AUR 01.02.2021 15.09.2021

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania wednesday, 8 december 2021, 8:33
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro