You are here: Home page > Parliamentary bodies 2020-present > Chamber of Deputies > Committees > Sport Printable version
2020-present

Position Deputy Parliamentary
group
Member since
1. Chairperson Țoiu Oana-Silvia
chairperson since 9 mar. 2022
USR 02.03.2022
2. Vice-Chairpersons Cîtea Vasile PSD  
3.   Pop Rareș Tudor
vice-chairperson since 9 mar. 2022
USR  
4. Secretaries Bîlcea Ovidiu-Sergiu PNL  
5. Members Alda Adrian PSD 10.05.2022
6.   Avrămescu Gabriel-Ioan PNL 21.04.2021
7.   Badea Iulian-Alexandru PSD  
8.   Balabașciuc Călin-Constantin AUR 01.02.2021
9.   Chira Claudiu-Martin Neafiliați  
10.   Cristian Brian USR  
11.   Havârneanu Filip USR  
12.   Kolcsár Anquetil-Károly UDMR  
13.   Merka Adrian-Miroslav Minoritati  
14.   Munteanu Remus PSD  

Former members of the committee bureau
Position Deputy Parliamentary
group
Member of the committee
bureau until
1. Chairperson Pop Rareș Tudor USR 09.03.2022

Former members of the committee
Deputy Parliamentary
group
Member of the committee
since until
1. Cristea Andi-Lucian PSD   01.02.2021
2. Lungu Romeo-Daniel PSD 01.02.2021 10.05.2022

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania sunday, 14 august 2022, 3:15
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro