Chamber of Deputies
You are here: Home page > Legislature 2016-2020 > Chamber of Deputies > Versiunea pentru printare

Deputies by alphabetical order -- R

  Member name Constituency PartidMember since
No. Name
1.  Radu Anișoara 38 TULCEA PSD 16 jan. 2017
2.  Radu Marin Traian 17 DOLJ PSD 27 oct. 2020
3.  Raețchi Ovidiu Alexandru 42 BUCUREȘTI PNL
4.  Răcuci Claudiu-Vasile 1 ALBA PNL
5.  Rădulescu Alexandru 35 SUCEAVA PSD
6.  Rădulescu Cătălin-Marian 3 ARGEȘ PSD
7.  Rădulescu Dan-Răzvan 31 PRAHOVA Neafiliați
8.  Răduț Violeta 36 TELEORMAN PSD 21 feb. 2017
9.  Roman Florin-Claudiu 1 ALBA PNL
10.  Roman Ioan Sorin 5 BIHOR PSD
11.  Romanescu Cristinel 10 BUZĂU PNL
12.  Roșca Lucreția 18 GALAȚI PSD
13.  Rotaru Alexandru 29 NEAMȚ PSD
14.  Rotaru Răzvan-Ilie 7 BOTOȘANI PSD

Deputies who finished the mandate before the legislature's end

  Member name Constituency PartidMember sinceMember until
No. Name
1.  Rădulescu Gabriel 42 BUCUREȘTI PMP 2 sep. 2020 23 nov. 2020
2.  Radu Nicolaie-Sebastian-Valentin 10 BUZĂU PSD 9 dec. 2020
3.  Rodeanu Bogdan-Ionel 18 GALAȚI USR 18 dec. 2020

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania saturday, 23 october 2021, 6:01
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro