You are here: Home page > Legislature 2016-present > Parliament of Romania > Delegations > APNATO Versiunea pentru printare

Delegation to the NATO Parliamentary Assembly

 Position Full name Parliamentary
Group
since
1. Chairperson Chițac Vergil senator PNL
2. Members Ardelean Ben-Oni deputy PNL
3.   Bădălău Niculae senator PSD
4.   Cupă Ion deputy ALDE 13.09.2017
5.   Fălcoi Nicu senator USR
6.   Lupașcu Costel deputy PSD 14.11.2018
7.   Ștefan Corneliu deputy PSD 27.02.2019
8.   Tîlvăr Angel deputy PSD
9. Deputies Dumitrescu Iulian senator PNL
10.   Gavriliță Bianca - Miruna
since 14 nov. 2018
deputy PSD
11.   Gerea Andrei Dominic
since 13 sep. 2017
deputy ALDE
12.   László Attila senator UDMR
13.   Marussi George-Nicolae senator USR
14.   Orțan Ovidiu-Florin senator PSD
15.   Pop Andrei deputy PSD
16.   Popa Mihai Valentin deputy PRO Europa
17.   Popescu Pavel deputy PNL 26.04.2017
18.   Salan Viorel senator PSD

Former members

  Full name Parliamentary
Group
until
1. Băsescu Traian senator Neafiliați 19.06.2019
2. Borza Remus-Adrian deputy PNL 13.09.2017
3. Mocioalcă Ion deputy PRO Europa 27.02.2019
4. Predoiu Marian-Cătălin deputy PNL 26.04.2017
5. Verestóy Attila senator UDMR 24.01.2018
6. Vlase Petru Gabriel deputy PSD 5.07.2018

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania thursday, 23 january 2020, 21:57
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro