Parliamentary activity
2016-present (dep.)
legislative initiatives
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
2012-2016 (sen.)
1996-2000 (sen.)
 
You are here: Home page > Legislature 2016-present > Chamber of Deputies > Eugen Durbacă Versiunea pentru printare

Eugen DURBACĂ
Parliamentary activity in legislature 2016-present

DEPUTY
Constituency no.18 GALATI
start of the mandate: 21 december 2016 - HCD nr.122/2016

Political party:
ALDE-Alliance of Liberals and Democrats Party - until may 2017
 
Without adhesion to the political party for which he had run for election - since may 2017

Parliamentary group:
ALDE Parliamentary Group (Alliance of Liberals and Democrats) - until may 2017
Non-attached Members - since may 2017
 - until may 2019
The parliamentary group PRO Europa - since may 2019

Standing committees
Committee for Economic Policy, Reform, and Privatization - Secretary (until jun. 2017)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Republic of Turkey 
 Friendship parliamentary group with Republic of Zambia 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:1
Legislative initiatives: 13, din care 3 promulgate legi
Motions: 1

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania monday, 16 september 2019, 1:32
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro