Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2004-2008 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
 
You are here: Home page > Legislature 2004-2008 > Chamber of Deputies > Ionesie Ghiorghioni Versiunea pentru printare

Ionesie GHIORGHIONI
Parliamentary activity in legislature 2004-2008

DEPUTY
Constituency no.11 CARAS-SEVERIN
start of the mandate: 17 december 2004 - HCD nr.36/2004
end of the mandate: 23 june 2008 - resignation
replaced by: Valentin Rusu

Political party:
PD-Democratic Party - until feb. 2008
when PD becomes
PDL-Democratic Liberal Party 

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Democrat-Liberal Party 

Standing committees
Committee for Agriculture, Forestry, Food Industry and Specific Services

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Malta - since oct. 2007
 - until jun. 2008
 Friendship parliamentary group with Australia - until jun. 2008
 Friendship parliamentary group with Bosnia & Herzegovina - until jun. 2008

Parliamentary activity in figures:
Speaches:14 (in 12 plenary sittings)
Political declarations:3
Legislative initiatives: 15, din care 3 promulgate legi
Questions & Interpellations: 2
Motions: 4

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania monday, 14 october 2019, 22:04
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro