Mirela FURTUNÃ
Parliamentary activity in legislature 2016-present

DEPUTY
Constituency no.42 BUCURESTI
start of the mandate: 21 december 2016 - HCD nr.122/2016

Political party:
PSD-Social Democratic Party

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Social Democrat Party  Vice-Leader - since feb. 2018
 - until apr. 2018

Standing committees
Committee for Foreign Policy - Secretary

Special committees - joint

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with the Republic of North Macedonia - until sep. 2017
 Friendship parliamentary group with Ukraine 
 Friendship parliamentary group with State of Qatar  Chairperson
 Friendship parliamentary group with Socialist Republic of Vietnam - since sep. 2017