Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2012-2016 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
1996-2000 (dep.)
1990-1992 (dep.)
 
You are here: Home page > Legislature 2012-2016 > Chamber of Deputies > Marian Enache Versiunea pentru printare

Marian ENACHE
Parliamentary activity in legislature 2012-2016

DEPUTY
Constituency no.29 NEAMT, uninominal college no.8
end of the mandate: 12 july 2016 - resignation - HCD nr.63/2016

Political party:
UNPR-Uniunea Nationala pentru Progresul Romaniei - until mar. 2016
 
independent  - since mar. 2016

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Social Democrat Party - until feb. 2016
The parliamentary group of UNPR - since feb. 2016
 - until mar. 2016

Standing committees
Committee for Education, Science, Youth, and Sport

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Bosnia & Herzegovina - until jul. 2016 Vice-Chairperson
 Friendship parliamentary group with Republic of Austria - until jul. 2016

Parliamentary activity in figures:
Speaches:36 (in 25 plenary sittings)
Political declarations:35
Legislative initiatives: 41, din care 11 promulgate legi
Questions & Interpellations: 4

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania friday, 10 april 2020, 15:13
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro