Press releases
Photo gallery
Parliamentary activity
2020-present (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
Links:
antonio.andrusceac@cdep.ro
 
You are here: Home page > Legislature 2020-present > Chamber of Deputies > Antonio Andrușceac Versiunea pentru printare

Antonio ANDRUȘCEAC, quaestor of the Chamber of Deputies
Parliamentary activity in legislature 2020-present

DEPUTY
Constituency no.4 BACAU
start of the mandate: 21 december 2020

Member of the Standing Bureau
parliamentary session:feb. 2021 - now - Quaestor
 dec. 2020 - feb. 2021 

Political party:
AUR- Alliance for the Union of Romanians

Parliamentary group:
The parliamentary group of the AUR 

Standing committees
Committee for Labour and Social Protection (since feb. 2021)

Parliamentary activity in figures:
Speaches:2 (in 2 plenary sittings)
Legislative initiatives: 2
Questions & Interpellations: 1

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania tuesday, 2 march 2021, 1:16
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro