Curriculum Vitae
Press releases
Photo gallery
Parliamentary activity
2016-present (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
2012-2016 (dep.)
Links:
radu.babus@cdep.ro
 
You are here: Home page > Legislature 2016-present > Chamber of Deputies > Radu Babuº Versiunea pentru printare

Radu BABUª
Parliamentary activity in legislature 2016-present

DEPUTY
Constituency no.14 CONSTANTA
start of the mandate: 21 december 2016 - HCD nr.122/2016

Political party:
PSD-Social Democratic Party

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Social Democrat Party  Vice-Leader - since apr. 2018

Standing committees
Committee for Defence Public Order, and National Security (since feb. 2019) - Vice-Chairperson (since jun. 2019)
Committee for Legal Matters, Discipline, and Immunities (feb. 2018 - feb. 2019)
Committee for Industries and Services (jan. - feb. 2017)

Standing committees - joint
The Joint Standing Committee of the Chamber of Deputies and the Senate for the exercise of parliamentary control over the activity of the Romanian Intelligence Service SRI (until feb. 2018)

Parliamentary delegations:
Delegation to the Central European Initiative - Parliamentary Dimension - since feb. 2018 deputy

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Bulgaria  Secretary
 Friendship parliamentary group with Malaysia 
 Friendship parliamentary group with Republic of the Philippines 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:11 (in 11 plenary sittings)
Political declarations:8
Legislative initiatives: 62, din care 28 promulgate legi
Questions & Interpellations: 8
Motions: 1

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania monday, 16 september 2019, 1:12
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro