Curriculum Vitae
Press releases
Photo gallery
Parliamentary activity
2012-2016 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
 
You are here: Home page > Legislature 2012-2016 > Chamber of Deputies > Liviu Harbuz Versiunea pentru printare

Liviu HARBUZ
Parliamentary activity in legislature 2012-2016

DEPUTY
Constituency no.29 NEAMT, uninominal college no.3

Political party:
PSD-Social Democratic Party - until jul. 2016
 
independent  - since jul. 2016

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Social Democrat Party - until jul. 2016
The parliamentary group of UNPR - since jul. 2016
 - until oct. 2016
Member non-attached - since oct. 2016

Standing committees
Committee for Agriculture, Forestry, Food Industry and Specific Services - Vice-Chairperson (until sep. 2016)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Arab Republic of Egypt 
 Friendship parliamentary group with Republic of Cote d'Ivoire 
 Friendship parliamentary group with Republic of Austria 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:101 (in 58 plenary sittings)
Political declarations:44
Legislative initiatives: 110, din care 33 promulgate legi
Questions & Interpellations: 4

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania monday, 6 april 2020, 18:34
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro