Parliamentary activity
2012-2016 (sen.)
legislative initiatives
motions
speaches
 
You are here: Home page > Legislature 2012-2016 > Senate > Doina-Anca Tudor Versiunea pentru printare

Doina-Anca TUDOR
Parliamentary activity in legislature 2012-2016

SENATOR
Constituency no.10 BUZAU, uninominal college no.2
end of the mandate: 7 june 2016 - resignation

Political party:
PNL-National Liberal Party 

Parliamentary group:
The parliamentary group of the National Liberal Party - until jun. 2016 Vice-Leader - since sep. 2013
 - until feb. 2015

Standing committees

(since sep. 2015)

Parliamentary delegations:
Delegation to the International Assembly of French-speaking Parliamentarians - until jun. 2016 member

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Republic of Turkey - until jun. 2016
 Friendship parliamentary group with French Republic - Senate - until jun. 2016

Parliamentary activity in figures:
Speaches:1
Legislative initiatives: 66, din care 6 promulgate legi
Motions: 4

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania sunday, 18 april 2021, 12:21
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro