Silvia CIORNEI
Sinteza activitatii parlamentare în legislatura 2004-2008

SENATOR
aleasa senator în circumscriptia electorala nr.29 NEAMȚ
pe listele Uniunii Naționale PSD+PUR
data validarii: 17 februarie 2004 - HS nr.57/2004

Formatiunea politica:
PUR-SL-Partidul Umanist din România (social-liberal) - până în mai 2005
când PUR-SL se transforma în
PC-Partidul Conservator 

Grupul parlamentar:
Grupul parlamentar al Partidului Conservator  Vicelider - până în feb. 2007

Comisii permanente
Comisia economică, industrii și servicii (din feb. 2008) - Președinte (feb. - sep. 2008), Vicepreședinte (din sep. 2008)
Comisia pentru egalitatea de șanse (din oct. 2007)
Comisia pentru administrație publică, organizarea teritoriului și protecția mediului (iun. - oct. 2007)
Comisia pentru egalitatea de șanse (dec. 2006 - iun. 2007)
Comisia pentru buget, finanțe, activitate bancară și piață de capital (până în dec. 2006) - Secretar
Comisia pentru egalitatea de șanse (până în sep. 2006)

Comisii permanente comune
Comisia Parlamentului României pentru Integrare Europeană (până în dec. 2006) - Vicepreședinte

Delegatii ale Parlamentului României la organizatii parlamentare internationale:
Observator la Parlamentul European - până în dec. 2006 
- Grupul Alianța liberalilor și democraților pentru Europa
- Comisia pentru industrie, cercetare și energie
Membru al Parlamentului European (vezi fisa personala) - până în noi. 2007 
- Grupul Alianța liberalilor și democraților pentru Europa

Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Filipine 
 Grupul parlamentar de prietenie cu Statul Kuwait  Secretar