Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2016-present (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
2012-2016 (dep.)
 
You are here: Home page > Legislature 2016-present > Chamber of Deputies > Petru-Sorin Marica Versiunea pentru printare

Petru-Sorin MARICA
Parliamentary activity in legislature 2016-present

DEPUTY
Constituency no.22 HUNEDOARA
start of the mandate: 21 december 2016 - HCD nr.122/2016

Political party:
PSD-Social Democratic Party - until apr. 2019
 
Without adhesion to the political party for which he had run for election - since apr. 2019

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Social Democrat Party - until apr. 2019
Non-attached Members - since apr. 2019
 - until may 2019
The parliamentary group PRO Europa - since may 2019

Standing committees
(since sep. 2019)
Committee for Human Rights, Cults and National Minorities Issues (may - sep. 2019)
Committee for Public Administration Territorial Planning (until may 2019) - Vice-Chairperson (since may 2018)

Parliamentary friendship groups:
 Grup parlamentar de prietenie Romania - Republica Uzbekistan  Chairperson
 Friendship parliamentary group with Republic of Finland 
 Friendship parliamentary group with Republic of Cyprus 
 Friendship parliamentary group with Republic of Costa Rica 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:27 (in 26 plenary sittings)
Political declarations:23
Legislative initiatives: 70, din care 31 promulgate legi
Questions & Interpellations: 8
Motions: 1

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania saturday, 21 september 2019, 4:27
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro