Laura-Mihaela FULGEANU-MOAGHER
Parliamentary activity in legislature 2016-present

DEPUTY
Constituency no.31 PRAHOVA
start of the mandate: 21 december 2016 - HCD nr.122/2016

Political party:
PSD-Social Democratic Party

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Social Democrat Party  Vice-Leader - since apr. 2018

Standing committees
Committee for Legal Matters, Discipline, and Immunities (since feb. 2019)
(until feb. 2019)
Committee for information technologies and communications (mar. 2017 - apr. 2018) - Secretary (since mar. 2017)

Standing committees - joint
(since jun. 2020) - Chairperson

Inquiry committees - joint

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Republic of Tunisia 
 Friendship parliamentary group with Republic of Austria 
 Friendship parliamentary group with Bulgaria