Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2016-present (dep.)
2012-2016 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
2008-2012 (dep.)
 
You are here: Home page > Legislature 2012-2016 > Chamber of Deputies > George Ionescu Versiunea pentru printare

George IONESCU
Parliamentary activity in legislature 2012-2016

DEPUTY
Constituency no.31 PRAHOVA, uninominal college no.9

Member of the Standing Bureau
parliamentary session:sep. - dec. 2016 - Quaestor
 feb. - sep. 2016 

Political party:
PDL-Democratic Liberal Party - until feb. 2015
PNL-National Liberal Party - since feb. 2015

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Democrat Liberal Party - until feb. 2015
The parliamentary group of the National Liberal Party - since feb. 2015

Standing committees
Committee for Industries and Services

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with People's Republic of China - until jun. 2015
 Friendship parliamentary group with Hungary 
 Friendship parliamentary group with Republic of Poland - since jun. 2014 Chairperson
 Friendship parliamentary group with Norway 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:34 (in 33 plenary sittings)
Political declarations:33
Legislative initiatives: 64, din care 6 promulgate legi
Questions & Interpellations: 8
Motions: 25

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania wednesday, 23 october 2019, 11:54
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro