Curriculum Vitae
Press releases
Parliamentary activity
2016-present (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
2004-2008 (sen.)
Links:
mihai.mohaci@cdep.ro
 
You are here: Home page > Legislature 2016-present > Chamber of Deputies > Mihai Mohaci Versiunea pentru printare

Mihai MOHACI
Parliamentary activity in legislature 2016-present

DEPUTY
Constituency no.8 BRASOV
start of the mandate: 21 december 2016 - HCD nr.122/2016

Political party:
PSD-Social Democratic Party - until jun. 2019
PRO RO -PRO Romania Party - since jun. 2019

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Social Democrat Party - until dec. 2018
Non-attached Members - since dec. 2018
 - until dec. 2018
The parliamentary group of the Social Democrat Party - since dec. 2018
 - until jun. 2019
The parliamentary group PRO Romania - since jun. 2019 Vice-Leader - since feb. 2020

Standing committees
Committee for Industries and Services - Vice-Chairperson (feb. - jun. 2019)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Malta 
 Friendship parliamentary group with Syrian Arab Republic 
 Friendship parliamentary group with Belgium 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:17 (in 17 plenary sittings)
Legislative initiatives: 68, din care 32 promulgate legi
Questions & Interpellations: 1
Motions: 3

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania wednesday, 23 september 2020, 12:36
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro