Curriculum Vitae
Comunicate de presă
Activitate parlamentară
2016-prezent (dep.)
inițiative legislative
întrebări și interpelări
moțiuni
luări de cuvânt în plen
luări de cuvânt în ședințele Biroului permanent
votul electronic
declarație de avere
declarație de interese
2008-2012 (dep.)
 
Sunteti în sectiunea: Prima pagina > Legislatura 2016-prezent > Camera Deputaților > Cătălin-Ioan Nechifor Versiunea pentru printare

Cătălin-Ioan NECHIFOR
Sinteza activitatii parlamentare în legislatura 2016-prezent

DEPUTAT
ales deputat în circumscriptia electorala nr.35 SUCEAVA
data validarii: 21 decembrie 2016 - HCD nr.122/2016

Membru al Biroului Permanent
în sesiunea parlamentara:sep. 2019 - feb. 2020 - Secretar - din noi. 2019

Formatiunea politica:
PSD-Partidul Social Democrat - până în mai 2018
 
Fără adeziune la formațiunea politică pentru care a candidat la alegeri - din mai 2018

Grupul parlamentar:
Grupul parlamentar al Partidului Social Democrat - până în mai 2018
Deputați neafiliați - din mai 2018
 - până în mai 2019
Grupul parlamentar PRO Europa - din mai 2019 Vicelider - din sep. 2019

Comisii permanente
Comisia pentru administrație publică și amenajarea teritoriului (din dec. 2019)
Comisia pentru drepturile omului, culte și problemele minorităților naționale (mai 2018 - dec. 2019) - Vicepreședinte (din sep. 2019)
Comisia pentru administrație publică și amenajarea teritoriului (feb. 2017 - mai 2018) - Vicepreședinte (mar. 2017 - mai 2018)
Comisia pentru politică economică, reformă și privatizare (până în feb. 2017)

Comisii permanente comune
Comisia permanentă comună a Camerei Deputaților și Senatului pentru relația cu UNESCO (până în iul. 2018)

Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Franceză - Adunarea Națională - până în noi. 2018
 Grupul parlamentar de prietenie cu Statul Qatar  Secretar - până în iul. 2018
 Grupul parlamentar de prietenie cu Regatul Belgiei 

Activitatea parlamentara în cifre:
Luari de cuvânt:39 (în 35 sedinte)
din care declaratii politice:11 (din care una depusă în scris)
Luari de cuvânt în BP: 3 (în 3 sedinte)
Propuneri legislative initiate: 56, din care 12 promulgate legi
Întrebari si interpelari: 18
Motiuni: 3

Biroul parlamentar:
  1. Suceava, Bd. G. Enescu nr. 16, et. 1, cam. 100 bis E
  2. Vatra Dornei, Str. Mihai Eminescu nr. 15, etaj 2, ap. 23, jud. Suceava

Adresa poștală: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, București duminică, 5 aprilie 2020, 4:16
Telefoane (centrala): (021)3160300, (021)4141111
E-mail: webmaster@cdep.ro