Curriculum Vitae
Press releases
Parliamentary activity
2016-present (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
 
You are here: Home page > Legislature 2016-present > Chamber of Deputies > Radu - Adrian Pau Versiunea pentru printare

Radu - Adrian PAU
Parliamentary activity in legislature 2016-present

DEPUTY
Constituency no.37 TIMIS
start of the mandate: 21 december 2016 - HCD nr.122/2016

Political party:
PSD-Social Democratic Party - until feb. 2019
 
Without adhesion to the political party for which he had run for election - since feb. 2019

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Social Democrat Party - until feb. 2019
Non-attached Members - since feb. 2019
 - until may 2019
The parliamentary group PRO Europa - since may 2019

Standing committees
Committee for Budget, Finance, and, Banks (since sep. 2019)
Committee for Foreign Policy (feb. - sep. 2019)
Committee for Budget, Finance, and, Banks (sep. 2017 - feb. 2019)
The Committee for Romanian Communities Living Abroad (until sep. 2017)

Standing committees - joint
The Parliamentary Committee for the control of the implementation of the Law no.42/1990 for honouring the martyr heroes and granting rights to their successors, to the persons wounded in, and to the fighters for the victory of the Revolution of December 1990 (until feb. 2019) - Vice-Chairperson (since mar. 2017)

Special committees - joint
(until apr. 2019)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Latvia 
 Friendship parliamentary group with Hashemite Kingdom of Jordan 
 Friendship parliamentary group with Bolivia 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:16 (in 16 plenary sittings)
Political declarations:9
Legislative initiatives: 41, din care 12 promulgate legi
Questions & Interpellations: 30

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania sunday, 22 september 2019, 2:20
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro