Ioan OLTEAN
Sinteza activitatii parlamentare în legislatura 1996-2000

DEPUTAT
ales deputat în circumscriptia electorala nr.6 BISTRIȚA-NĂSĂUD

Formatiunea politica:
 
PD-Partidul Democrat

Grupul parlamentar:
Grupul parlamentar Uniunea Social Democrată - Partidul Democrat 

Comisii permanente
Comisia pentru administrație publică și amenajarea teritoriului (din dec. 1997) - Secretar (din mar. 2000)
Comisia pentru drepturile omului, culte și problemele minorităților naționale (mar. - dec. 1997)
Comisia juridică, de disciplină și imunități (până în mar. 1997)

Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Bulgaria - din feb. 1997