Curriculum Vitae
Press releases
Photo gallery
Parliamentary activity
2016-present (dep.)
legislative initiatives
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
2012-2016 (dep.)
2008-2012 (dep.)
Links:
gpop@cdep.ro
 
You are here: Home page > Legislature 2016-present > Chamber of Deputies > Georgian Pop Versiunea pentru printare

Georgian POP
Parliamentary activity in legislature 2016-present

DEPUTY
Constituency no.42 BUCURESTI
start of the mandate: 21 december 2016 - HCD nr.122/2016

Member of the Standing Bureau
parliamentary session:sep. 2018 - feb. 2019 - Secretary
 feb. - sep. 2018 
 sep. 2017 - feb. 2018 
 feb. - sep. 2017 

Political party:
PSD-Social Democratic Party - until feb. 2019
 
Without adhesion to the political party for which he had run for election - since feb. 2019

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Social Democrat Party - until feb. 2019
Non-attached Members - since feb. 2019
 - until may 2019
The parliamentary group PRO Europa - since may 2019

Standing committees
Committee for Defence Public Order, and National Security (since sep. 2019)
Committee for Agriculture, Forestry, Food Industry and Specific Services (feb. - sep. 2019)
Committee for Defence Public Order, and National Security (until feb. 2019)

Special committees - joint

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Japan - until feb. 2019 Chairperson
 PRO-America Group - until feb. 2019
 Friendship parliamentary group with Ukraine 
 Friendship parliamentary group with United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:41 (in 23 plenary sittings)
Legislative initiatives: 28, din care 6 promulgate legi
Motions: 1

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania monday, 16 september 2019, 1:23
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro