Daniel IONESCU
Sinteza activitatii parlamentare în legislatura 2004-2008

DEPUTAT
ales deputat în circumscriptia electorala nr.41 VRANCEA
data validarii: 17 decembrie 2004 - HCD nr.36/2004

Formatiunea politica:
PRM-Partidul România Mare - până în iun. 2005
 
independent  - din iun. 2005
 - până în mar. 2006
PSD-Partidul Social Democrat - din mar. 2006
 - până în iun. 2007
PD-Partidul Democrat - din iun. 2007
 - până în feb. 2008
când PD se transforma în
PDL-Partidul Democrat Liberal 

Grupul parlamentar:
Grupul parlamentar al Partidului România Mare - până în iun. 2005
Grupul parlamentar al Partidului Social Democrat - din mar. 2006
 - până în iun. 2007
Grupul parlamentar al Partidului Democrat
care se transformă în Grupul parlamentar al Partidului Democrat-Liberal
în feb-2008
 - din iun. 2007

Comisii permanente
Comisia pentru agricultură, silvicultură, industrie alimentară și servicii specifice

Comisii permanente comune
Comisia permanentă comună a Camerei Deputaților și Senatului pentru relația cu UNESCO

Comisii speciale comune
Comisia comună specială a Camerei Deputaților și Senatului pentru controlul execuției bugetului Curții de Conturi pe anul 2003 (până în dec. 2005)

Delegatii ale Parlamentului României la organizatii parlamentare internationale:
Delegația Parlamentului României la Adunarea Parlamentară a Consiliului Europei - până în dec. 2005 membru supleant

Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
 Grupul parlamentar de prietenie cu UNESCO - până în mar. 2008
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Orientală a Uruguayului