Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2016-present (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
2012-2016 (dep.)
1990-1992 (dep.)
 
You are here: Home page > Legislature 2016-present > Chamber of Deputies > Cătălin-Marian Rădulescu Versiunea pentru printare

Cătălin-Marian RĂDULESCU, quaestor of the Chamber of Deputies
Parliamentary activity in legislature 2016-present

DEPUTY
Constituency no.3 ARGES
start of the mandate: 21 december 2016 - HCD nr.122/2016

Member of the Standing Bureau
parliamentary session:sep. 2019 - now - Quaestor
 feb. - sep. 2019 

Political party:
PSD-Social Democratic Party

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Social Democrat Party 

Standing committees
Committee for Public Administration Territorial Planning (since feb. 2019)
(until feb. 2019) - Vice-Chairperson (since feb. 2017)

Standing committees - joint
The Parliamentary Committee for the control of the implementation of the Law no.42/1990 for honouring the martyr heroes and granting rights to their successors, to the persons wounded in, and to the fighters for the victory of the Revolution of December 1990 - Vice-Chairperson (until mar. 2017)

Inquiry committees - joint

Parliamentary activity in figures:
Speaches:11 (in 10 plenary sittings)
Legislative initiatives: 65, din care 21 promulgate legi
Questions & Interpellations: 7

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania monday, 16 september 2019, 1:44
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro