Dan-Răzvan RĂDULESCU
Parliamentary activity in legislature 2016-2020

DEPUTY
Constituency no.31 PRAHOVA
start of the mandate: 21 december 2016 - HCD nr.122/2016

Political party:
USR-Union to Save Romania - until sep. 2020
 
Without adhesion to the political party for which he had run for election - since sep. 2020

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Union to Save Romania - until sep. 2020
Non-attached Members - since sep. 2020

Standing committees
Committee for Education

Standing committees - joint
The Parliamentary Committee for the control of the implementation of the Law no.42/1990 for honouring the martyr heroes and granting rights to their successors, to the persons wounded in, and to the fighters for the victory of the Revolution of December 1990 (since dec. 2019) - Secretary

Parliamentary delegations:
Delegation of the Chamber of Deputies to the European Interparliamentary Assembly of the Orthodox Religion  Chairperson - since oct. 2019

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Sultanate of Oman  Secretary
 Friendship parliamentary group with Azerbaijani 
 Friendship parliamentary group with Republic of Finland