Curriculum Vitae
Press releases
Parliamentary activity
2012-2016 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
 
You are here: Home page > Legislature 2012-2016 > Chamber of Deputies > Theodor-Cătălin Nicolescu Versiunea pentru printare

Theodor-Cătălin NICOLESCU
Parliamentary activity in legislature 2012-2016

DEPUTY
Constituency no.3 ARGES, uninominal college no.4
end of the mandate: 12 may 2015 - resignation - HCD nr.46/2015

Political party:
PNL-National Liberal Party 

Parliamentary group:
The parliamentary group of the National Liberal Party 

Standing committees
Committee for Legal Matters, Discipline, and Immunities (until mar. 2015) - Secretary (until sep. 2014), Vice-Chairperson (since sep. 2014)

Parliamentary delegations:
Delegation to the Parliamentary Assembly of the Council of Europe - until may 2015 deputy - since dec. 2013
 - until may 2015

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland - until may 2015
 Friendship parliamentary group with Australia - until may 2015
 Friendship parliamentary group with South Africa - until may 2015

Parliamentary activity in figures:
Speaches:52 (in 39 plenary sittings)
Political declarations:14
Legislative initiatives: 36, din care 5 promulgate legi
Questions & Interpellations: 40
Motions: 8

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania sunday, 22 september 2019, 5:21
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro