Curriculum Vitae
Press releases
Parliamentary activity
2012-2016 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
 
You are here: Home page > Legislature 2012-2016 > Chamber of Deputies > Marioara Nistor Versiunea pentru printare

Marioara NISTOR
Parliamentary activity in legislature 2012-2016

DEPUTY
Constituency no.9 BRAILA, uninominal college no.3

Political party:
PP-DD-Partidul Poporului - Dan Diaconescu  - until may 2014
UNPR-Uniunea Nationala pentru Progresul Romaniei - since may 2014

Parliamentary group:
Democrat Popular Parliamentary Group - until may 2014
The parliamentary group of the Social Democrat Party - since may 2014
 - until feb. 2016
The parliamentary group of UNPR - since feb. 2016 Secretary - since sep. 2016

Standing committees
Committee for Culture, Arts, Mass Information Means (since jun. 2013)
Committee for Labour and Social Protection (until jun. 2013)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Portuguese Republic 
 Friendship parliamentary group with Republic of Singapore 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:105 (in 85 plenary sittings)
Political declarations:98
Legislative initiatives: 72, din care 14 promulgate legi
Questions & Interpellations: 164
Motions: 7

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania saturday, 14 december 2019, 23:17
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro