Curriculum Vitae
Comunicate de presă
Activitate parlamentară
2016-prezent (dep.)
inițiative legislative
întrebări și interpelări
moțiuni
luări de cuvânt în plen
luări de cuvânt în ședințele Biroului permanent
votul electronic
declarație de avere
declarație de interese
2012-2016 (dep.)
2008-2012 (dep.)
2004-2008 (sen.)
 
Sunteti în sectiunea: Prima pagina > Legislatura 2016-prezent > Camera Deputaților > Valeriu-Andrei Steriu > Curriculum Vitae Versiunea pentru printare

Valeriu-Andrei STERIU
Curriculum Vitae

INFORMAȚII PERSONALE

  • Email: valeriusteriu@cdep.ro
  • Data și locul nașterii: 24.09.1965

 

EXPERIENȚA PROFESIONALĂ

  • 2016 - prezent - DEPUTAT de BUCUREȘTI, ales în circumscripția electorală nr. 42, București, Grupul Parlamentar al PSD
    • Membru în Comisia pentru agricultură, silvicultură, industrie alimentară și servicii specifice
    • Președinte - Comisia Permanentă a Camerei Deputaților și Senatului privind statutul deputaților și senatorilor (din feb 2019)
    • Chestor al Camerei Deputaților ( dec 2016 - sept 2017 )
    • Membru în Comisia juridică, de disciplină și imunități ( dec 2016 - sept 2017 )

     
  • 2012 - 2016 - DEPUTAT de CĂLĂRAȘI - ales în Circumscripția Electorală 12, Colegiul 2, USL
    • Comisia pentru agricultură, silvicultură, industrie alimentară și servicii specifice (din mai 2015) - Vicepreședinte (mai 2015 - mar. 2016)
    • Membru în Comisia pentru afaceri europene (mar. 2015 - mar. 2016)
    • Comisia pentru drepturile omului, culte și problemele minorităților naționale (feb. - mai 2015) - Vicepreședinte (din mar. 2015)
    • Membru în Comisia pentru agricultură, silvicultură, industrie alimentară și servicii specifice (până în feb. 2015)

     
  • 2012- prezent - Cadru didactic asociat - Universitatea Transilvania din Brașov
     
  • Președinte - Comisia prezidențială pentru politici publice de dezvoltare a agriculturii (2009-2011)
  • 2008-2012 - DEPUTAT de OLT - ales în Circumscripția Electorală 30, Colegiul 4 - PSD+PC
    • Membru în Comisia pentru buget, finanțe și bănci
    • Membru în Comisia de anchetă privind situația sistemelor de irigații, precum și a altor sectoare de îmbunătățiri funciare - vicepresedinte -2009
    • Vicepresedinte Comisia pentru agricultură, silvicultură, industrie alimentara și servicii specifice - 2008 - 2009

     
  • 2004-2008 - Vicepreședinte LaDORNA - Valvis Holding - Lactalis - procesare si comercializare produse alimentare, productie culturi / plante energetice, productie biomasa - coordonator dezvoltare, logistica si cercetare
     
  • 2005-2008 - Președinte A.P.R.I.L (Asociația Națională Patronala din Industria Laptelui) si (1998-2001)
     
  • 2005-2008 - Vicepreședinte ROMALIMENTA (Federația Patronală Română din Industria Alimentară)
     
  • 2001- dec 2004 - Secretar de stat pentru integrare europeană și relații internaționale - Ministerul Agriculturii și Dezvolării Rurale (MADR) - cumulat cu Ministerul Mediului ( 2003 - 2004 ) - Negocieri capitole Mediu, Agricultura si Pescuit cu Uniunea Europeana, constructie institutionala - Agentii Plati, Transpunere legislatie UE;
     
  • 2001 - Director al proiectului “Cercetare și consultanță în agricultură”, Banca Mondială
     
  • 1992-2000 - Director general - SC Sterochem SRL - operatiuni export produse industria chimica / aprovizionare gaze naturale industria chimica, productie agricola si industrie alimentara
     
  • 1989 -1991 - Inginer - Electrofar SA Bucuresti - fabrica corpuri luminoase, asigurare iluminat public urban marile orase din Romania.

 

EDUCAȚIE ȘI FORMARE

  • 1984-1989 - Licență în Inginerie Institutul Politehnic-Facultatea TCM - Masini-Unelte - Absolvent media generala 9.30 Splaiul Independentei,nr.313,București
     
  • 2009 - Curs Postuniversitar de perfecționare în domeniul securității și apărării naționale „Securitate și buna guvernare” , Universitatea Națională de Apărare „Carol I” - Colegiul Național de Apărare Sos. Panduri nr. 68-72, sector 5, București
     
  • 2001 - Banca Mondială - Strategia rurală de dezvoltare intre 2001-2005 în Europa de Est și Asia
     
  • 2001 - Banca Mondială - Evaluarea sistemului pentru cercetare și dezvoltare în agricultură
     
  • 1990 - USAID - Curs al Departamentului Statelor Unite pentru Agricultură - Importul și exportul produselor agricole
     
  • 1994-1998 - USAID - Cursuri ale Agenției Statelor Unite pentru Dezvoltare Internațională
    • Management antreprenorial și dezvoltarea executivului afacerii
    • Marketing al produselor agroalimentare

 

Funcții, activități într-un partid politic

  • 2019 - Purtător de cuvânt campanie prezidențială - PSD
  • 2018 - PSD - Șef Departament Agricultură, Silvicultură
  • 2016 - Președinte UNPR
  • 2008 - 2010 - Președinte al Departamentului de Agricultură, Silvicultură și Dezvoltare Rurală al PSD

 

Funcții, într-o organizație sindicală, patronală etc

  • Fondator și președinte al APRIL
  • Vicepreședinte ROMALIMENTA, Federația Patronală Română din Industria Alimentară

 

Activitate publicistică, științifică, în foruri academice

  • Sectoarele agricol și alimentar român dintr-o perspectivă europeană, Banca Mondială (2005)
  • Strategia Ministerului Agriculturii pentru Integrarea Europeană (2003)
  • Strategia pentru Dezvoltare rurală a PSD (2006)
  • Satul românesc - Satul European - Broșurile Social Democrate(2006)
  • Scenarii privind impactul măsurilor dezvoltării rurale asupra structurii agricole române, după aderarea la Uniunea Europeană
  • Platforma inter-sectorială pentru crearea de resurse și producție internă de produse proaspete (USAMVB 2006)
  • Posibilități de valorificare a potențialului agricol din zonele montane prin intermediul agroturismului. Workshop „Agroturismul în România: Prezent și perspective în România în contextul integrării europene”, Institutul de Cercetare pentru Economia Agriculturii și Dezvoltare Rurală. Editura Cartea Universitară
  • Cadrul național strategic pentru dezvoltare durabilă a sectorului agroalimentar și a spațiului rural în perioada 2014-2020-2030, Cadrul Național Strategic Rural, Editura Academiei Române, 2013

 

Distincții

  • Ordinul Național “Pentru Merit” în gradul de Cavaler - (28.11.2002)
  • Organizația Națiunilor Unite pentru Alimentație și Agricultură - FAO - Medalia "Ziua mondială a alimentației 2011 - Prețurile la alimente - de la criză la stabilitate"
  • Ordinul Sfântul Constantin Brâncoveanu - Distincția Episcopiei Slatinei și Romanaților pentru promovarea valorilor creștine (16.08.2012)
19.06.2020

Adresa poștală: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, București marți, 22 septembrie 2020, 7:07
Telefoane (centrala): (021)3160300, (021)4141111
E-mail: webmaster@cdep.ro