Ion PÂRGARU
Sinteza activitatii parlamentare în legislatura 2012-2016

DEPUTAT
ales deputat în circumscriptia electorala nr.16 DÂMBOVIȚA, colegiul uninominal nr.4

Formatiunea politica:
PNL-Partidul Național Liberal - până în sep. 2014
 
independent  - din sep. 2014
 - până în mar. 2015
UNPR-Uniunea Națională pentru Progresul României - din mar. 2015
 - până în mar. 2016
PSD-Partidul Social Democrat - din mar. 2016

Grupul parlamentar:
Grupul parlamentar al Partidului Național Liberal - până în sep. 2014
Grupul parlamentar Liberal Conservator - din sep. 2014
 - până în mar. 2015
Grupul parlamentar al Partidului Social Democrat - din mar. 2015
 - până în feb. 2016
Grupul parlamentar al Uniunii Naționale pentru Progresul României (Grupul Progresist) - din feb. 2016
 - până în mar. 2016
Grupul parlamentar al Partidului Social Democrat - din mar. 2016

Comisii permanente
Comisia pentru politică externă - Secretar (din sep. 2016)

Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Serbia 
 Grupul parlamentar de prietenie cu Canada  Vicepreședinte