Curriculum Vitae
Press releases
Photo gallery
Parliamentary activity
2012-2016 (dep.)
legislative initiatives
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
www.ninelpeia.ro
 
You are here: Home page > Legislature 2012-2016 > Chamber of Deputies > Ninel Peia Versiunea pentru printare

Ninel PEIA
Parliamentary activity in legislature 2012-2016

DEPUTY
Constituency no.25 ILFOV, uninominal college no.2

Political party:
PSD-Social Democratic Party

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Social Democrat Party 

Standing committees
Committee for Legal Matters, Discipline, and Immunities (since sep. 2016) - Secretary (since oct. 2016)
The Committee for Romanian Communities Living Abroad - Secretary (until nov. 2014)
(until sep. 2016) - Vice-Chairperson (since jun. 2014)

Parliamentary delegations:
Delegation to the Parlamentary Assembly of the Mediterranean - since apr. 2014
 - until apr. 2016
 member

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Ireland  Chairperson
 Friendship parliamentary group with Republic of India 
 Friendship parliamentary group with Republic of Turkey 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:21 (in 21 plenary sittings)
Political declarations:14
Legislative initiatives: 86, din care 23 promulgate legi
Motions: 1

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania monday, 28 september 2020, 21:43
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro