Parliamentary activity
2012-2016 (sen.)
legislative initiatives
 
You are here: Home page > Legislature 2012-2016 > Senate > Octavian-Liviu Bumbu Versiunea pentru printare

Octavian-Liviu BUMBU
Parliamentary activity in legislature 2012-2016

SENATOR
Constituency no.29 NEAMT, uninominal college no.3

Political party:
UNPR-Uniunea Nationala pentru Progresul Romaniei - until apr. 2016

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Social Democrat Party - until feb. 2016
The parliamentary group of UNPR - since feb. 2016
 - until apr. 2016
The parliamentary group of the Social Democrat Party - since jun. 2016

Standing committees

Standing committees - joint
(sep. 2014 - feb. 2015)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Belarus  Secretary
 Friendship parliamentary group with Portuguese Republic - since sep. 2014
 Friendship parliamentary group with Australia 

Parliamentary activity in figures:
Legislative initiatives: 224, din care 42 promulgate legi

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania saturday, 19 september 2020, 12:54
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro