Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2016-present (dep.)
2012-2016 (dep.)
2008-2012 (dep.)
2004-2008 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
 
You are here: Home page > Legislature 2004-2008 > Chamber of Deputies > Eugen Bejinariu Versiunea pentru printare

Eugen BEJINARIU
Parliamentary activity in legislature 2004-2008

DEPUTY
Constituency no.35 SUCEAVA
start of the mandate: 17 december 2004 - HCD nr.36/2004

Political party:
PSD-Social Democratic Party - until mar. 2006
 
independent  - since mar. 2006
 - until jun. 2006
PSD-Social Democratic Party - since jun. 2006

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Social Democrat Party - until mar. 2006
  - since jun. 2006

Standing committees
Committee for Defence Public Order, and National Security - Vice-Chairperson (until mar. 2006)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Lebanese Republic 
 Friendship parliamentary group with Estonia 
 Friendship parliamentary group with Ireland 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:57 (in 50 plenary sittings)
Political declarations:27
Legislative initiatives: 24, din care 3 promulgate legi
Questions & Interpellations: 129
Motions: 7

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania monday, 16 september 2019, 17:28
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro