Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2016-present (dep.)
legislative initiatives
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
2012-2016 (dep.)
2008-2012 (dep.)
2004-2008 (dep.)
2000-2004 (dep.)
 
You are here: Home page > Legislature 2016-present > Chamber of Deputies > Mihai Tudose Versiunea pentru printare

Mihai TUDOSE
Parliamentary activity in legislature 2016-present

DEPUTY
Constituency no.9 BRAILA
start of the mandate: 21 december 2016 - HCD nr.122/2016
end of the mandate: 19 june 2019 - resignation - HCD nr.29/2019
replaced by: Florin Mircea

Political party:
PSD-Social Democratic Party - until feb. 2019
 
Without adhesion to the political party for which he had run for election - since feb. 2019

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Social Democrat Party - until feb. 2019
Non-attached Members - since feb. 2019
 - until may 2019
The parliamentary group PRO Europa - since may 2019
 - until jun. 2019
 Vice-Leader

Standing committees
Committee for Economic Policy, Reform, and Privatization - Chairperson (until feb. 2017)

Other commisions
Validation Committee

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Federal Republic of Germany - until jun. 2019 Chairperson
 Friendship parliamentary group with Arab Republic of Egypt - until jun. 2019
 Friendship parliamentary group with People's Republic of China - until jun. 2019

Parliamentary activity in figures:
Speaches:12 (in 12 plenary sittings)
Legislative initiatives: 11, din care 3 promulgate legi
Motions: 1

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania wednesday, 18 september 2019, 14:17
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro