Viorel-Ionel BLĂJUȚ
Sinteza activitatii parlamentare în legislatura 2012-2016

DEPUTAT
ales deputat în circumscriptia electorala nr.24 IAȘI, colegiul uninominal nr.12
data încetarii mandatului: 28 noiembrie 2016 - demisie

Formatiunea politica:
PP-DD-Partidul Poporului - Dan Diaconescu  - până în iun. 2015
 
independent  - din iun. 2015

Grupul parlamentar:
Grupul parlamentar Democrat Popular - până în mai 2013
  - din dec. 2014
 - până în dec. 2015
Grupul parlamentar al Partidului Social Democrat - din iun. 2016
 - până în oct. 2016
Grupul parlamentar al Partidului Național Liberal - din oct. 2016
 - până în oct. 2016

Comisii permanente
Comisia pentru politică economică, reformă și privatizare

Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Polonă - până în noi. 2016
 Grupul parlamentar de prietenie cu Regatul Norvegiei - până în noi. 2016