Curriculum Vitae
Press releases
Parliamentary activity
2016-present (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
 
You are here: Home page > Legislature 2016-present > Chamber of Deputies > Oana-Silvia Vlăducă Versiunea pentru printare

Oana-Silvia VLĂDUCĂ
Parliamentary activity in legislature 2016-present

DEPUTY
Constituency no.16 DAMBOVITA
start of the mandate: 21 december 2016 - HCD nr.122/2016

Political party:
PSD-Social Democratic Party - until feb. 2019
 
Without adhesion to the political party for which he had run for election - since feb. 2019

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Social Democrat Party - until feb. 2019
Non-attached Members - since feb. 2019
 - until may 2019
The parliamentary group PRO Europa - since may 2019 Vice-Leader - since sep. 2019

Standing committees
Committee for Culture, Arts, Mass Information Means

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Republic of Montenegro 
 Friendship parliamentary group with Kingdom of Spain 
 Friendship parliamentary group with Republic of Cyprus 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:28 (in 28 plenary sittings)
Political declarations:23
Legislative initiatives: 58, din care 22 promulgate legi
Questions & Interpellations: 47
Motions: 1

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania saturday, 21 september 2019, 3:42
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro