Curriculum Vitae
Activitate parlamentară
2000-2004 (dep.)
inițiative legislative
comisii de mediere
luări de cuvânt în plen
declarație de avere
declarație de interese
 
Sunteti în sectiunea: Prima pagina > Legislatura 2000-2004 > Camera Deputaților > Amalia Bălășoiu > Curriculum Vitae Versiunea pentru printare

Amalia BĂLĂȘOIU
Curriculum Vitae

Date biografice

  • Data și locul nașterii: 15 februarie 1963, mun. Sibiu, jud. Sibiu
  • Naționalitatea: Română
  • Domiciliul: Jud. Sibiu, Mun. Sibiu, Str. Calea Dumbrăvii, nr. 108
  • Telefon: acasă: 0269/423036
       Camera Deputaților (Comisie): 021/402.11.01
       Mobil: 0722/303.634
  • Stare civilă: Căsătorită, un copil: Denisa - 20 august 1993

Studii

  • Studii de bază:
    • Institutul Politehnic Cluj Napoca, facultatea de Mecanică, Specialitatea: TCM - inginer, promoția 1987

  • Alte studii sau specializări
    • Doctorand - Managementul calității, Universitatea “Lucian Blaga” Sibiu.
      Îndrumător științific prof. Univ. dr. C-tin Oprea, anul 1999 - 2004
    • Absolvent - Colegiul Național de Apărare, seria XII, anul 2001 - 2002
    • Masterat INA - Specializarea "Guvernarea modernă", Institutul Național de Administrație, anul 2003 - 2004
    • Absolvent curs "Îmbunătățirea reprezentării femeilor în politică", British Council, anul 2001 - 2003
    • Absolvent curs postuniversitar - Management și marketing, Universitatea "Lucian Blaga" Sibiu, anul 1995
    • Absolvent curs postuniversitar - Tehnici de negociere în afaceri, Universitatea "Lucian Blaga" Sibiu, anul 1993

Activitate profesională

  • Decembrie 2000 - prezent, Camera Deputaților - Deputat
  • Martie 1994 - decembrie 2000, Latin Impex SRL Sibiu - Manager general
  • Decembrie 1992 - martie 1994, Latin 108 SRL Sibiu - Manager general
  • Iunie 1991 - decembrie 1992, Taxi Star SA Sibiu - Șef serviciu aprovizionare
  • Mai 1990 - iunie 1991, IJTLS Sibiu - Șef birou protecția muncii și PSI
  • Octombrie 1987 - mai 1990, IAP Dacia Pitești - Inginer - Proiectare și cercetare

Locul de muncă actual: Camera Deputaților - deputat

Comisii și grupuri de prietenie:
  • Comisia pentru politică economică, reformă și privatizare
  • Comisia pentru egalitate de șanse între femei și bărbați
  • Grup parlamentar de prietenie cu Regatul Marii Britanii și Irlandei de Nord
  • Grup parlamentar de prietenie cu Statul Kuwait

Activitate politică și administrativă

  • 1996 - 1997, Vicepreședinte Organizația Municipală PUR Sibiu
  • 1997 - 2003, Președinte Organizația Județeană PUR Sibiu
  • 2000 - 2003, Membru în Consiliul Național PUR
  • 2001 - 2003, Membru Delegația Permanentă PUR
  • 2003, Vicepreședinte PUR (social-liberal)
  • 2003, Membru Biroul Politic PUR
  • 2003 - prezent, Deputat PSD

  • 1996 - 2000, Consiliul Local Sibiu - Consilier
    Comisia pentru servicii publice și comerț - secretar
    Comisia pentru negocierea contractelor de asociere între Consiliul local și persoane fizice sau juridice
  • 2000 - prezent, Camera Deputaților - Deputat

Experiență și abilități

  • Experiență și rezultate de coordonator și lucrător în echipă
  • Experiență și rezultate de negociator
  • Abilități de comunicare și raportare
  • Bune cunoștințe și experiență management
  • Bune cunoștințe și experiență marketing

Limbi straine

  • Limba engleză:
    • Scris - Foarte bine,
    • Citit - Foarte bine.
  • Limba franceză:
    • Scris - Bine,
    • Citit - Bine.

Data ultimei actualizări: 26 mai 2004

Adresa poștală: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, București marți, 27 octombrie 2020, 22:22
Telefoane (centrala): (021)3160300, (021)4141111
E-mail: webmaster@cdep.ro