Curriculum Vitae
Press releases
Parliamentary activity
2016-present (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
2012-2016 (dep.)
 
You are here: Home page > Legislature 2016-present > Chamber of Deputies > Gabriela-Maria Podașcă Versiunea pentru printare

Gabriela-Maria PODAȘCĂ
Parliamentary activity in legislature 2016-present

DEPUTY
Constituency no.42 BUCURESTI
start of the mandate: 13 february 2018 - HCD nr.4/2018
replaces: Dumitru Chirita

Political party:
PSD-Social Democratic Party - until may 2018
 
Without adhesion to the political party for which he had run for election - since may 2018

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Social Democrat Party - since feb. 2018
 - until may 2018
Non-attached Members - since may 2018
 - until may 2019
The parliamentary group PRO Europa - since may 2019 Secretary - until jun. 2019
   Vice-Leader - since jun. 2019

Standing committees
Committee for Foreign Policy (since jun. 2019)
Committee for Human Rights, Cults and National Minorities Issues (jun. 2018 - jun. 2019)
Committee for Foreign Policy (feb. - jun. 2018)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Kingdom of Sweden - since mar. 2018
 Friendship parliamentary group with Hashemite Kingdom of Jordan - since mar. 2018
 Friendship parliamentary group with Hellenic Republic - since mar. 2018

Parliamentary activity in figures:
Speaches:12 (in 12 plenary sittings)
Political declarations:9
Legislative initiatives: 31, din care 2 promulgate legi
Questions & Interpellations: 9
Motions: 3

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania thursday, 14 november 2019, 6:16
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro