Curriculum Vitae
Photo gallery
Parliamentary activity
2014-2016 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
2012-2013 (dep.)
2004-2008 (dep.)
 
You are here: Home page > Legislature 2012-2016 > Chamber of Deputies > Ovidiu Ioan Silaghi Versiunea pentru printare

Ovidiu Ioan SILAGHI
Parliamentary activity in legislature 2012-2016

DEPUTY
Constituency no.32 SATU-MARE, uninominal college no.2
start of the mandate: 11 june 2014
replaces: Ovidiu Ioan Silaghi

Political party:
 
independent 

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Social Democrat Party - since jun. 2014
 - until sep. 2014
ALDE Parliamentary Group - since sep. 2014

Standing committees
The Committee on European Affairs (since jun. 2014)

Parliamentary activity in figures:
Speaches:13 (in 13 plenary sittings)
Political declarations:18
Legislative initiatives: 19, din care 2 promulgate legi
Questions & Interpellations: 15
Motions: 1

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania thursday, 28 may 2020, 17:27
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro