Mihai-Cătălin BOTEZ
Parliamentary activity in legislature 2016-present

DEPUTY
Constituency no.39 VASLUI
start of the mandate: 21 december 2016 - HCD nr.122/2016

Political party:
USR-Union to Save Romania

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Union to Save Romania  Secretary - since sep. 2017
 - until feb. 2018
   Vice-Leader - since sep. 2019
 - until feb. 2020
   Secretary - since feb. 2020

Standing committees
Committee for Economic Policy, Reform, and Privatization

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Republic of Guinea  Vice-Chairperson
 Friendship parliamentary group with Slovak Republic 
 Friendship parliamentary group with Belgium 
 Friendship parliamentary group with Norway 
 Friendship parliamentary group with Portuguese Republic