Dorin-Mircea DOBRA
Sinteza activitatii parlamentare în legislatura 2012-2016

SENATOR
ales senator în circumscriptia electorala nr.6 BISTRIȚA-NĂSĂUD, colegiul uninominal nr.1

Formatiunea politica:
PNL-Partidul Național Liberal

Grupul parlamentar:
Grupul parlamentar al Partidului Național Liberal  Secretar - din sep. 2014
 - până în feb. 2015
   Vicelider - din feb. 2015

Comisii permanente
Comisia pentru afaceri europene
Comisia pentru cultură, artă și mijloace de informare în masă (dec. 2014 - sep. 2015)

Comisii permanente comune
Comisia permanentă comună a Camerei Deputaților și Senatului pentru relația cu UNESCO - Secretar (din feb. 2013)

Comisii de ancheta comune
Comisia parlamentară de anchetă pentru verificarea legalității achiziției terenurilor din zona comunei Nana, județul Călărași

Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
 Grupul parlamentar de prietenie cu Regatul Norvegiei - până în iun. 2015 Vicepreședinte
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Serbia - din iun. 2015
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Slovacă 
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Federală Germania