Dorel-Gheorghe CĂPRAR
Sinteza activitatii parlamentare în legislatura 2012-2016

DEPUTAT
ales deputat în circumscriptia electorala nr.2 ARAD, colegiul uninominal nr.6

Formatiunea politica:
PSD-Partidul Social Democrat

Grupul parlamentar:
Grupul parlamentar al Partidului Social Democrat 

Comisii permanente
Comisia pentru apărare, ordine publică și siguranță națională (din iun. 2015)
Comisia pentru afaceri europene - Secretar (din mar. 2015)
Comisia pentru transporturi și infrastructură (mar. - apr. 2014)
Comisia pentru mediu și echilibru ecologic (până în mar. 2014)
Comisia pentru drepturile omului, culte și problemele minorităților naționale (până în feb. 2014)
Subcomisia pentru egalitate de tratament și nediscriminare (până în oct. 2015)
Subcomisia pentru monitorizarea respectarii drepturilor persoanelor private de libertate (până în feb. 2014) - Președinte (din mar. 2013)

Comisii permanente comune
Comisia parlamentară specială pentru controlul activității Serviciului de Informații Externe (din iun. 2015) - Secretar

Comisii speciale comune
Comisia specială comună a Camerei Deputaților și Senatului pentru aderarea României la spațiul Schengen

Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
 Grupul parlamentar de prietenie cu Irlanda  Vicepreședinte
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Croația 
 Grupul parlamentar de prietenie cu Statul Qatar