Ion CĂLIN
Parliamentary activity in legislature 2016-2020

DEPUTY
Constituency no.17 DOLJ
start of the mandate: 21 december 2016 - HCD nr.122/2016
end of the mandate: 15 october 2020 - resignation
replaced by: Marin Traian Radu

Political party:
PSD-Social Democratic Party 

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Social Democrat Party - until oct. 2020 Vice-Leader - until feb. 2018

Standing committees
Committee for Public Administration and Territorial Planning - Vice-Chairperson (until oct. 2020)

Standing committees - joint

Special committees - joint

Inquiry committees - joint

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Czech Republic - until oct. 2020 Chairperson
 Friendship parliamentary group with Kingdom of Spain - until oct. 2020
 Friendship parliamentary group with French Republic - National Assembly - until oct. 2020