Cosette-Paula CHICHIRĂU
Parliamentary activity in legislature 2016-present

DEPUTY
Constituency no.24 IASI
start of the mandate: 21 december 2016 - HCD nr.122/2016

Political party:
USR-Union to Save Romania

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Union to Save Romania  Vice-Leader - since feb. 2017
 - until feb. 2018
   Vice-Leader - since feb. 2019
 - until feb. 2020

Standing committees
Committee for Budget, Finance, and, Banks
Committee on Equal Opportunities for Women and Men (nov. 2017 - feb. 2018) - Chairperson

Special committees - joint

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Denmark 
 Friendship parliamentary group with Republic of Poland 
 Friendship parliamentary group with Estonia