Curriculum Vitae
Press releases
Parliamentary activity
2016-present (dep.)
legislative initiatives
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
2012-2016 (dep.)
Links:
daniel.constantin@cdep.ro
 
You are here: Home page > Legislature 2016-present > Chamber of Deputies > Daniel Constantin Versiunea pentru printare

Daniel CONSTANTIN, secretary of the Chamber of Deputies
Parliamentary activity in legislature 2016-present

DEPUTY
Constituency no.42 BUCURESTI
start of the mandate: 21 december 2016 - HCD nr.122/2016

Member of the Standing Bureau
parliamentary session:sep. 2019 - now - Secretary

Political party:
ALDE-Alliance of Liberals and Democrats Party - until may 2017
 
Without adhesion to the political party for which he had run for election - since may 2017

Parliamentary group:
ALDE Parliamentary Group (Alliance of Liberals and Democrats) - until may 2017
Non-attached Members - since may 2017
 - until may 2019
The parliamentary group PRO Europa - since may 2019 Vice-Leader - until sep. 2019

Standing committees
Committee for Agriculture, Forestry, Food Industry and Specific Services (since sep. 2019)
Committee for Foreign Policy (until sep. 2019)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Republic of Cuba - until feb. 2018
 Friendship parliamentary group with Sultanate of Oman 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:18 (in 16 plenary sittings)
Political declarations:8
Legislative initiatives: 19
Motions: 2

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania saturday, 21 september 2019, 3:43
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro