Parliamentary activity
2012-2016 (sen.)
legislative initiatives
motions
speaches
 
You are here: Home page > Legislature 2012-2016 > Senate > Lucian Iliescu Versiunea pentru printare

Lucian ILIESCU
Parliamentary activity in legislature 2012-2016

SENATOR
Constituency no.19 GIURGIU, uninominal college no.2

Political party:
PNL-National Liberal Party - until jul. 2015
UNPR-Uniunea Nationala pentru Progresul Romaniei - since jul. 2015
 - until jun. 2016
 
independent  - since jun. 2016

Parliamentary group:
The parliamentary group of the National Liberal Party - until sep. 2015
The parliamentary group of the Social Democrat Party - since sep. 2015
 - until feb. 2016
The parliamentary group of UNPR - since feb. 2016
 - until jun. 2016
The parliamentary group of the Social Democrat Party - since jun. 2016

Standing committees
- Secretary
(since oct. 2015)
(until sep. 2015) - Chairperson

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Ukraine 
 Friendship parliamentary group with Bulgaria 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:3 (in 3 plenary sittings)
Legislative initiatives: 64, din care 8 promulgate legi
Motions: 3

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania wednesday, 27 may 2020, 8:46
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro