Curriculum Vitae
Press releases
Parliamentary activity
2016-present (dep.)
2012-2016 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
 
You are here: Home page > Legislature 2012-2016 > Chamber of Deputies > Ion Cupă Versiunea pentru printare

Ion CUPĂ
Parliamentary activity in legislature 2012-2016

DEPUTY
Constituency no.20 GORJ, uninominal college no.1

Political party:
PDL-Democratic Liberal Party - until apr. 2013
PNL-National Liberal Party - since apr. 2013
 - until jul. 2014
 
independent  - since jul. 2014

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Democrat Liberal Party - until apr. 2013
The parliamentary group of the National Liberal Party - since apr. 2013
 - until jul. 2014
ALDE Parliamentary Group - since sep. 2014 Vice-Leader - since feb. 2015

Standing committees
Committee for Budget, Finance, and, Banks

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Republic of Finland - until jun. 2014
 Friendship parliamentary group with State of Kuwait 
 Friendship parliamentary group with Republic of Argentina 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:13 (in 13 plenary sittings)
Political declarations:10
Legislative initiatives: 31, din care 4 promulgate legi
Questions & Interpellations: 7
Motions: 6

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania monday, 14 october 2019, 20:56
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro