Curriculum Vitae
Press releases
Parliamentary activity
2012-2016 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
www.bogdandiaconu.ro
 
You are here: Home page > Legislature 2012-2016 > Chamber of Deputies > Mihai-Bogdan Diaconu Versiunea pentru printare

Mihai-Bogdan DIACONU
Parliamentary activity in legislature 2012-2016

DEPUTY
Constituency no.42 BUCURESTI, uninominal college no.17

Political party:
PSD-Social Democratic Party - until oct. 2014
 
independent  - since oct. 2014

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Social Democrat Party - until oct. 2014
Member non-attached - since oct. 2014

Standing committees
The Committee for Romanian Communities Living Abroad (since oct. 2013) - Vice-Chairperson (oct. 2013 - nov. 2014)
Committee for Legal Matters, Discipline, and Immunities (until oct. 2013)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Portuguese Republic - until mar. 2014
 Friendship parliamentary group with Latvia 
 Friendship parliamentary group with Mongolia  Secretary
 Friendship parliamentary group with Federal Republic of Germany 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:10 (in 10 plenary sittings)
Political declarations:7
Legislative initiatives: 52, din care 2 promulgate legi
Questions & Interpellations: 30

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania tuesday, 26 may 2020, 3:40
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro